Menu
Kontaktní údaje seznam přání Hledat
Čištění zubních náhrad

Pro váš „umělý chrup“ je důležité i jeho pravidelné a důkladné čištění – i když mu v žádném případě nehrozí rozklad. Péčí a údržbou zubních náhrad zabráníte jejich znehodnocení a přispějete k tomu, že budou dlouho vypadat jako nové. Při nedostatečné péči a údržbě zubní náhrady může trpět zbytek vašich vlastních zubů a ústní sliznice, protože zubní kámen a zbytky jídla představují ideální půdu pro bakterie.

Nabízíme vám několik užitečných tipů, díky nimž budete moci svou zubní náhradu používat co nejdéle bez jakýchkoli problémů.

Zubní kámen a zubní náhrada

Obecně platí, že zubní náhradu byste měli důkladně vyčistit každý den. Na zbytku vašich vlastních zubů a také na umělých zubech se může tvořit měkký zubní povlak, který vede k tvorbě zubního kamene. Po jeho vytvoření a ztvrdnutí je jeho odstranění zubním kartáčkem takřka nemožné. V takovém případě ho musí odborně odstranit zubní lékař. Pokud zubní náhradu dostatečně nevyčistíte, může zubní kámen zničit jednotlivé spojovací dílky, které jsou nastavené s přesností na milimetry, a také kontaktní povrchové plochy. Problémy však nemusí způsobovat jen samotné zubní náhrady, skryté zbytky jídel mohou být příčinou ústního zápachu nebo infekce dásní.

Rady při čištění a péči o zubní náhradu

Je-li to možné, zvykněte si oplachovat zubní náhrady pod tekoucí vodou, ideálně po každém jídle. Při této činnosti dejte pozor na zbytečné poškození zubní náhrady a držte ji jen za pevné kovové a plastové části.

Zubní náhrady byste měli jednou denně důkladně vyčistit zubním kartáčkem. Můžete použít běžný zubní kartáček, nebo v ideálním případě zubní kartáček vyvinutý speciálně na čištění zubních náhrad. Má pevnější štětiny a díky svému speciálnímu tvaru usnadňuje čištění těžko přístupných míst.

Doporučujeme také použití speciální zubní pasty na zubní náhrady. Takovéto zubní pasty obsahují méně zrnitých částic než běžné zubní pasty, a proto lehce kloužou po povrchu zubních náhrad. Při čištění zubní náhrady můžete také použít jemný čisticí prostředek.

Pokud používáte fixační zubní pastu a na náhradě zůstaly její zbytky, které se vám nepodařilo odstranit zubním kartáčkem a vodou, můžete je odstranit hadříkem namočeným v rostlinném oleji.

Postup při čištění zubní náhrady:

  • Ideální je, když do umyvadla vložíte měkký hadřík, aby se vám při náhodném vysmeknutí zubní náhrada nepoškodila. Potom v umyvadle opláchněte náhradu pod tekoucí vodou.

  • Náhradu vyčistěte pod tekoucí vodou kartáčkem; použijte k tomu běžný zubní kartáček nebo speciální zubní kartáček na zubní náhrady.

  • Dále náhradu vyčistěte speciálním čisticím krémem na zubní náhrady nebo jemným čisticím prostředkem. Na čištění zubní náhrady můžete použít i čisticí tablety, v takovém případě si pozorně přečtěte návod k použití. Některé čisticí tablety na zubní náhrady mají i dezinfekční účinek – pokud je však použijete nesprávným způsobem, mohou způsobit poškození povrchu náhrady.

  • Nakonec je nutné zubní náhradu důkladně opláchnout pod tekoucí vodou.

    I v případě, že svou zubní náhradu denně důkladně čistíte, vám může zubař doporučit pravidelné odborné vyčištění týmem dentálních specialistů nebo vyčištění v technické dentální laboratoři. Během něho opraví jakákoli možná poškození náhrady a podrobí ji důkladnému pročištění. Při té příležitosti zbaví zubní náhradu povlaku, zubního kamene nebo zabarvení a potom ji za účelem dosažení hladkého povrchu vyleští.

    Odborné vyčištění je však placená dodatečná služba.